Śladami wielkich Polaków

Uczniowie klas siódmych dni 06-08.06 spędzili na wycieczce szkolnej dofinansowanej z programu „Poznaj Polskę”. Mieli okazję poznać nieznane im wcześniej, a ważne kulturowo dla każdego Polaka miejsca.
Pierwszego dnia zobaczyli zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Pomimo, że w ruinie, ogromne mury, pięknie położonego zamku rodu Ossolińskich zrobiły wrażenie na naszych wychowankach. Następnym punktem na trasie był Sandomierz. Chociaż dziś kojarzony głównie z popularnym
serialem, zachwycił znakomicie zachowaną Starówką i bogatymi wnętrzami katedry.
Po noclegu w Bałtowie wszyscy wyruszyli do Czarnolasu, w którym mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego. Piękny dworek, park i ciekawe opowieści przewodniczki przybliżyły uczniom życie i twórczość „ojca literatury polskiej”. Po południu został zwiedzony Kazimierz Dolny – jedno z najbardziej urokliwych polskich miasteczek.
Trzeciego dnia nadszedł czas powrotu. Jednak nawet wracając, udało się zwiedzić Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uczestnicy stwierdzili, że ciężko było uczęszczać do gimnazjum w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku… Mundurki, wykładowy rosyjski, kary cielesne – dobrze, że przeminęły.
Na koniec zawitali do Nagłowic, gdzie poznali losy i twórczość Mikołaja Reja z Nagłowic, autora słynnego czterowiersza:
„A niechaj narodowie
Wżdy postronni znają
Iż Polacy nie gęsi
I swój język mają”
Kilka dni zaledwie, a tyle nowych, pięknych miejsc, tyle wrażeń, informacji, ciekawostek, wspomnień i zdjęcia, które utrwaliły to wszystko.

#PoznajPolskę #PolskiŁad