Roślinne wyspy filtracyjne - projekt
4 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Instytut Wody - H2O SciTech. Jak na młodych naukowców przystało samodzielnie wykonywali doświadczenia i mierzyli poziom zanieczyszczeń wynikających z spływających z pól do jezior, rzek i stawów nawozów sztucznych. Zajęcia były wprowadzeniem do tematu ochrony wód i sposobów ich oczyszczania, pierwszą częścią projektu „Roślinne wyspy filtracyjne”, którego uczniowie klasy 5 wraz z nauczycielami są uczestnikami.
Kolejnym etapem projektu będzie budowa platform wysp, na których posadzimy wybrane gatunki roślin, posiadające właściwości filtracyjne. Razem z uczniami ze szkół w Kiełczowie, Brzeziej Łące, Wilczycach i Długołęce, zdiagnozujemy lokalne problemy związane z zanieczyszczeniem pobliskich nam zbiorników. Na początku kwietnia przygotujemy wyspy, aby w sobotę, 12 kwietnia o godzinie 12.00, spotkać się razem z nauczycielami, rodzicami i mieszkańcami naszej gminy i „zwodować” wyspy na jeziorze.
Celem projektu jest sprawdzenie skuteczności naturalnego oczyszczania wód i znalezienia sposobów na ich ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa. Konwencjonalne gospodarstwa rolne i rolnictwo wykorzystujące nawozy sztuczne do upraw, zapewniają szybki wzrost i bezpieczeństwo żywnościowe, ale mają również skutki uboczne, takie jak zanieczyszczenie gleby i wody. Substancje te, szkodliwe dla różnorodności biologicznej środowisk wodnych, spływają do rzek i zbiorników wodnych, zanieczyszczając je i zmniejszając różnorodność ryb i innych organizmów wodnych. Zadaniem projektu jest również zaangażowanie społeczności lokalnej i samorządów do działań w ochronę środowiska, samodzielne rozwiązywanie lokalnych problemów dla zdrowia i natury.